Senfoni Orkestrası

Burak TÜZÜN
Genel Müzik Yönetmeni
Orkestra Şefi

Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Bölümünde Semra Bayraktar’ın Keman sınıfında başladığı öğrenimini 1992 yılında Prof.Server Ganiev’in sınıfından mezun olarak lisans derecesi ile tamamlayan sanatçı aynı yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümünde görev aldı. Istvan Nemeth’in keman, Prof.Koral Çalgan’ın orkestra dersi asistanlıklarını yapan Tüzün, Besteci Sami Hatipoğlu ile armoni, Orkestra Şefi Alfred Mişurin ile şeflik çalıştı. 1996-2000 yılları arasında Anadolu Üniversitesi tarafından gönderildiği Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı Opera ve Senfoni Şefliği Bölümünde Rusya Devlet Sanatçısı Prof.Leonid Nikolaev’in sınıfından Sanat Doktorası derecesini aldı. Ünlü Rus bestecisi Rusya Devlet Sanatçısı Prof.Yuri Butsko ile orkestrasyon çalıştı.

Şeflik alanındaki çalışmalarının yanı sıra 2002 yılında aynı okulun Müzikoloji bölümünde Prof.Margarita Karatıgina’nın sınıfında Bilimsel Doktora çalışmalarını tamamladı. Türkiye’deki ilk konserini Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Kurucu Müdürü Ahmet Borova’nın daveti ile bu orkestra ile verdikten sonra tüm devlet orkestraları ile çalışmaya başladı. Türkiye’ye dönüşünün ardından Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Engin Ataç’ın direktifi ile kuruluşunu gerçekleştirmekle görevlendirildiği Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın ilk Şefi ve Genel Müzik Yönetmeni olarak atandı. Topluluğu ile yurt içi ve yurt dışında verdiği konserler, gerçekleştirdiği projeler ve yaptığı kayıtlar ile olumlu eleştiriler alan Tüzün, bireysel ve topluluğuyla beraber ulusal nitelikli ödüller aldı.

 Sanatçı repertuvarında Türk bestecilerinin seslendirilmemiş veya nadir seslendirilen eserlerine yer vermeye özen göstermesi ve topluluğunun konser programlarında genç şef, besteci ve icracılara özel bir önem vermesiyle, konservatuvar çatısı altındaki tüm birimleri aktif ve koordineli çalışmaya sevk eden projeleri ve yaklaşımı ile de takdir toplanıştır.

2010 yılında Doçent unvanı alan sanatçının akademik alanda da çalışmaları, orkestra şefliği ilgili konularda bir kısmı yayınlanmış dizi kitapları bulunmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Öğretim Üyesi olan sanatçı, Orkestra Şefliği sınıfında ve Hacettepe Senfoni Orkestrası’nda Genel Müzik Direktörü Prof.Erol Erdinç’in yardımcılığını sürdürmektedir. Sanatçı başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olmak üzere ülkemizdeki tüm devlet ve üniversite senfoni orkestraları ile sürekli konuk şef olarak çalışmakta, yurtdışı konserlerini sürdürmekte, ustalık sınıfı kursları vermektedir.

2015 - 2016 Konser Sezonu Programı

      

Hacettepe Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
bhim@hacettepe.edu.tr

webmaster İsmail KURT